Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
2021/2022 metų šildymo sezonui besibaigiant
LŠTA informacija (lapkričio, gruodžio, sausio, vasario, kovo mėnesių apžvalga)
Besibaigiantis šildymo sezonas buvo išskirtinis. Dar rudenį pradėjusios drastiškai didėti gamtinių dujų, elektros kainos, o iš paskos ir biokuras, lėmė, kad tiek šilumos vartotojai, tiek ir šilumos tiekėjai susidūrė su anksčiau nematyta situacija ir visi patyrė didelių finansinių nuostolių. Dabar jau paaiškėjo, kad besiruošdama karui, Rusija dirbtinai sukėlė gamtinių dujų deficitą Europoje, dėl kurio jų kainos pakilo apie 5 kartus, o atskirais laikotarpiais kainų šuolis siekė net 10 kartų! Tai lėmė ir reikšmingą elektros kainų šuolį bei visų kitų prekių ar paslaugų kainas. Infliacija pasiekė dviženklius skaičius. Visa tai net negalėjo būti įvertinta dabar veikiančioje reguliuojamų šilumos kainų nustatymo metodikoje, kuri nėra pritaikyta tokiems radikaliems pokyčiams. Pavyzdžiui, padidėjusios elektros ir kitų daiktų pirkimo išlaidos net nebus įskaičiuotos į šilumos kainas. Dėl pajamų neatitikimo sąnaudoms šilumos gamintojai buvo priversti skolintis didžiules sumas apyvartinių lėšų, kurių palūkanos niekada nebus įskaičiuotos į šilumos kainas. Taigi, praėjęs šildymo sezonas buvo labai nepalankus tiek šilumos vartotojams, tiek jos gamintojams.
Situacija galėjo būti dar blogesnė, jeigu būtų buvusi atšiauri žiema, o tada nepakankant biokuro katilų galios, būtų buvę įjungta daugiau pikinių katilų, kurie degina gamtines dujas kelis kartus brangesnes negu biokuras
Ši žiema įtikinamai parodė, kad miestai, kurie šilumos gamybai dar naudoja didelę dalį gamtinių dujų, pavyzdžiui, Vilnius, buvo priversti šilumą pardavinėti aukštomis kainomis. Pačios aukščiausios šilumos kainos buvo mažuose miesteliuose, kuriuose šilumos gamybai naudojamos vien tik gamtinės dujos, o vartotojų tankis mažas. Dėl šių priežasčių, šiluma buvo brangiausia Vilniaus rajono miesteliuose.
Lyginant šį šildymo sezoną su 2020/2021 metų šildymo sezonu – buvo suvartota apie 5 procentus mažiau šilumos energijos toms pačioms patalpoms šildyti, jei pastate neįvyko esminių energijos vartojimą įtakojančių pasikeitimų (pvz. renovacija) tuo tarpu vidutinė šilumos kaina buvo apie 76 procentus didesnė.
Taigi, šio šildymo sezono išskirtinumas – drastiškas šilumos kainų šuolis, kurį labiausiai nulėmė gamtinių dujų ir biokuro įsigijimo kainų augimas energijos išteklių biržose. Pažymėtina, kad vietinis biokuras išlieka apie 5 kartus pigesnis už importuojamas gamtines dujas, todėl miestuose, kur biokuro dalis didžiausia – šilumos kainų augimas buvo daug švelnesnis. Atskiruose miestuose šilumos kainų pasikeitimas per metus buvo skirtingas dar ir dėl to, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba slenkančiu grafiku keičia šilumos kainas atskirose savivaldybėse. Tai irgi lemia mokėjimų už šiluminę energiją dydį ir pokyčius.
Nuo 2022 m. sausio mėn. pakeitus tvarką, kompensacijas už būsto šildymą gavo daugiau nepasiturinčių vartotojų, todėl, pasinaudoję valstybės pagalba, mažas pajamas gaunantys šalies gyventojai didelės papildomos finansinės naštos neturėjo pajusti. Energetinės krizės metu, padidinta kompensuojama šildymo išlaidų dalis, nevertintas vartotojų turimas turtas, todėl didesnė dalis šilumos vartotojų galėjo pasinaudoti valstybės parama.
Papildomą lengvatą buitiniams vartotojams Seimas suteikė 2022 m. kovą, pakeitęs Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą, kuriuo nutarta už gyventojų suvartotą šilumos energiją ir karštą vandenį apskaičiuotą 9 proc. PVM laikinai dengti iš valstybės biudžeto. . Todėl mažesnių mokėjimų iš šilumos tiekėjų gyventojai sulaukė, gavus kovo mėnesio šilumos sąskaitas, kuriose jau buvo išskaičiuota 9 procentų PVM kompensacija už 2022 m. sausį, vasarį ir kovą. Mažesnis PVM tarifas dar bus taikomas ir mokėjimams už balandį.
Preliminariais duomenimis, buto savininkas šildymui tipiniuose senos statybos neapšiltintuose daugiabučiuose, kuriuose gyvena dauguma gyventojų, vidutiniškai išleido apie 1,68 eur/m2 per 2021/2022 metų šildymo sezoną. Pritaikius PVM tarifo kompensaciją – galutiniai mokėjimai vidutiniškai sumažėjo iki 1,56 eurų eur/m2, kai prieš metus šildymas kainavo apie 0,97 eur/m2. Kokybiškuose daugiabučiuose šį šildymo sezoną mokėjimai siekė apie 0,68 eur/m2, pritaikius PVM tarifo kompensaciją – apie 0,65 eurų eur/m2 (prieš metus mokėjo 0,40 eur/m2.)
Daugiau informacijos rasite apžvalgoje
Kitos naujienos
Praėjusių metų pabaigoje biokuro rinkos dalyviams kilus abejonių dėl atliekamų biokuro tyrimų rezultatų tikslumo, „Baltpool“ ne tik kreipėsi į Nacionalinį akreditacijos biurą dėl laboratorijų patikrinimo, bet ir patys užsakė ir per slaptą pirkėją atliko biokuro ėminių tyrimą 5-iose akredituotose laboratorijose.
Vyriausybė priėmė sprendimus stiprinti sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais svarbios energetinės infrastruktūros apsaugą.
AB „Šiaulių energija“, kurios pagrindinis akcininkas yra Šiaulių miesto savivaldybė, sėkmingai užtikrina šilumos gamybą ir tiekimą Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams. Bendrovėje dirba profesionalių ir atsakingų darbuotojų komanda.