Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Aktyviai keičiantys taršius katilus gyventojai turės daugiau galimybių pasinaudoti finansine parama
Lietuvos energetikos agentūros pranešimas, 2025 m. sausio 2 d.
Lietuvos gyventojai renkasi modernią šildymo įrangą ir aktyviai keičia turimus neefektyvius, taršius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius šildymo katilus. Apie 20 mln. eurų finansinė parama jau skirta beveik 5700 gyventojų. Ankstesniame paramos etape nespėjusieji pateikti paraiškų gyventojai, norintys pasikeisti neefektyvius šildymo katilus, vėl gali kreiptis dėl finansavimo.
Lietuvos energetikos agentūra kviečia gyventojus pasinaudoti atnaujintomis sąlygomis ir teikti paraiškas finansavimui gauti, keičiant turimus senus, neefektyvius ir taršius biomasę ar iškastinį kurą naudojančius šildymo katilus į modernius šilumos gamybos įrenginius. Naujam kvietimų etapui, kuris truks tris mėnesius, skirta 8,5 mln. eurų.
Kvietimai teikti paraiškas ir toliau bus skelbiami kas tris mėnesius. Kitus kvietimus planuojama skelbti balandžio 1 d., liepos 1 d. ir spalio 1 dieną.
„Finansinė parama taršių katilų keitimui yra itin reikalinga gyventojams, todėl Energetikos ministerija, atsižvelgdama į poreikius, patikslino projektų finansavimo sąlygas. Dabar dėl finansavimo galės kreiptis ir tie gyventojai, kurie keičia taršius katilus daugiabučiuose, neprijungtuose prie centralizuoto šildymo sistemų, bei butuose, įrengtuose kitos paskirties individualiuose pastatuose, taip pat galima gauti paramą, keičiant koklines krosnis arba židinius, kurie veikia tik oro šildymo principu. Be to, suteikta galimybė įsirengti šilumos siurblius oras-oras, kurių įrengimas iki šiol nebuvo finansuojamas“, – sako Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.
Svarbu, kad dėl paramos dabar paskelbtomis naujomis sąlygomis gali kreiptis tie gyventojai, kurie neefektyvų šildymo katilą pasikeitė į efektyvesnį šildymo įrenginį ne anksčiau kaip nuo 2024 m. gruodžio 16 d., kai įsigaliojo atnaujintos finansavimo sąlygos.
Taip pat tie gyventojai, kurie šildymo įrangą pasikeitė po 2023 m. liepos 26 d., ir toliau gali prašyti kompensacijų pagal anksčiau galiojusią finansavimo tvarką, t. y. keičiant neefektyvų katilą, kuris naudojamas šildyti būstą per šildymo sistemą, užpildytą vandeniu.
Naujus šilumos įrenginius jau įsirengę gyventojai, pateikę paraišką, gali pateikti ir mokėjimo prašymą bei dokumentus, įrodančius naujo įrenginio įsirengimą.
Parama teikiama įsirengiant naujus, nenaudotus 5-osios klasės sertifikuotus biokuro katilus arba šilumos siurblius žemė-vanduo, vanduo-vanduo, oras-vanduo ir oras-oras, jeigu tokie šilumos siurbliai skirti šildyti būstą. Vienas namų ūkis gali teikti tik vieną paraišką vieno buto, individualaus namo ar sodo namo šildymo katilo pakeitimui finansuoti, bet iš viso jo pateikiamų paraiškų skaičius neribojamas.
Gali būti kompensuojama vidutiniškai apie 3 500 eurų išlaidų, pakeitus neefektyvų katilą į šilumos siurblį, ir apie 1500 eurų – įsirengus 5-osios klasės biokuro katilą. Finansavimas apskaičiuojamas taikant fiksuotus įkainius ir atsižvelgiant į šilumos įrenginio galią. Gyventojai dažniausiai įsirengia šilumos siurblius oras-vanduo. Per šešerius metus, nuo 2023 m. iki 2029 m., Energetikos ministerija planuoja paskirstyti daugiau nei 112 mln. eurų taršių katilų keitimui į efektyvesnę šildymo įrangą.
Paraišką galima teikti, užpildant elektroninę paraiškos formą.
Detali informacija apie paraiškų teikimo procesą, finansavimo sąlygas, techninius projekto reikalavimus, tinkamas išlaidas nurodyta kvietime ir paskelbta interneto svetainėse: www.ena.lt ir www.esinvesticijos.lt.
Kilus klausimų, galite kreiptis el. paštu katilukeitimas@ena.lt arba telefonu +370 5 230 3312 (darbo dienomis, nuo 8.00 iki 12.00 val.).
________________________________________________________________________________
Kompensacijos gyventojams (namų ūkiams) naujiems šilumos gamybos įrenginiams įsigyti ir įrengti, keičiant savo individualius neefektyvius biomasę, arba iškastinį kurą naudojančius katilus, arba šilumos gamybos įrenginius, kurie pagal savo paskirtį neturi galimybės tiekti šilumos į vandens pagrindu veikiančią individualią šildymo sistemą (vanduo nenaudojamas kaip šilumnešis), skiriamos pagal Energetikos ministerijos inicijuotą ir LEA administruojamą paramos priemonę „Neefektyvių biomasę naudojančių ar iškastinį kurą naudojančių katilų keitimo į efektyvesnes, atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias šilumos gamybos technologijas, individualiuose namuose, neprijungtuose prie centralizuotos šilumos tiekimo sistemos“. Priemonė įgyvendinama pagal 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos, patvirtintos 2022 m. rugpjūčio 3 d. Europos Komisijos sprendimu Nr. C(2022) 5742, 2 prioriteto „Žalesnė Lietuva“ 2.1 konkretų uždavinį „Skatinti energijos vartojimo efektyvumą ir mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį“, finansuojamą Sanglaudos fondo ir Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.
Kitos naujienos
Nuo šio mėnesio sustojus rusiškų dujų tranzitui per Ukrainą, staigių kainų šuolių Europos dujų rinkoje neužfiksuota, pareiškė Europos Komisijos atstovė spaudai Ana-Kaisa Itkonen.
2025-ieji bus reikšmingi metai ESG (aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir valdysenos) srityje ir tvarumas taps dar svarbesniu prioritetu ne tik įmonėms, bet ir visuomenei.