Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
Vilniaus termofikacinėje elektrinėje sėkmingai atnaujintas biokuro katilas vėl gamina „žalią“ energiją
AB Vilniaus šilumos tinklų 2021 m. liepos13 d. pranešimas.
AB Vilniaus šilumos tinklai (toliau – VŠT) atlieka intensyvius pasiruošimo šildymo sezonui darbus. Šiuo metu net penkiose miesto vietose įsibėgėjo šilumos kelio į gyventojų namus atnaujinimo darbai. Siekiant patikrinti vamzdynų būklę atliekami ir hidrauliniai bandymai. Vilniaus termofikacinėje elektrinėje atlikti ir didžiausi per penkmetį atnaujinimo darbai – sėkmingai suremontuotas biokuro katilas.
2006 m. pradėjęs veikti biokuro katilas buvo perdarytas iš dujinio. Pastarasis pastatytas dar 1950 m. Nuolat veikdamas ir vilniečiams gamindamas „žalią“ energiją biokuro katilas kasmet profilaktiškai išjungiamas po du kartus. Per dvi savaites specialistai atlieka smulkius, bet svarbius remonto darbus.
Siekiant diegti naujausias technologijas ir didinti įrenginio efektyvumą, maždaug kas aštuonerius metus katilą būtina atnaujinti iš esmės. Paprastai per tokį laiką katilas praranda savo galią ir gamina mažiau garo. Būtent garas ir sušildo termofikacinį vandenį, vamzdynais keliaujantį šildyti vilniečių namų.
„Katilas prieš remontą gamino apie 69 t/h garo, kai jo vardinė galia 75 t/h garo. Taip pat atnaujinimo reikėjo ir tam tikroms jo sudedamosioms dalims. Dėl visų šių priežasčių buvo išaugusios katilo elektros energijos sąnaudos savoms reikmėms ir sumažėjęs katilo efektyvumas“, – teigia VŠT Technologinių procesų skyriaus vadovas Gytautas Kaulakys.
Per du mėnesius trukusį intensyvų kapitalinį remontą buvo pakeista dalis katilo konvektyvinėje dalyje sumontuotų vandens ekonomaizerio blokų, oro šildytuvų kubai, kūryklos oro išpūtimo antgaliai, dalis garo perkaitintuvų, katilo mūras, rekonstruota katilo valdymo sistema, išvalytas kondensacinis ekonomaizeris ir elektrostatinis filtras.
„Džiaugiamės, kad visus suplanuotus darbus suspėjome užbaigti numatytu laiku ir liepos 1 d. vakarą biokurą deginantis įrenginys pradėjo sėkmingai veikti. Nuo šio momento katilo mūras buvo džiovinamas, o nuo liepos 2 d. pradėjome tiekti 55 MW šilumos energijos ir gaminti 15,5 MW elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių“, – sako VŠT Gamybos departamento vadovas Miroslavas Mečkovskis. Įmonė į vienintelio biokuro katilo atnaujinimą investavo apie 2 mln. eurų, šios investicijos atsipirks per kelis mėnesius. Dėl atlikto katilo remonto padidės „žalios“ elektros energijos ir šilumos gamyba iš biokuro. Katilas dirbs dar efektyviau, mažiau sunaudos biokuro energijos vienetui pagaminti, sumažės CO2 išmetimas, padidės katilo darbo saugumas ir patikimumas.
Kitos naujienos
Lietuvos centralizuoto šilumos tiekimo (CŠT) sektorius su Vilniaus kogeneracinės jėgainės paleidimu iš esmės užbaigė gamtinių dujų keitimo į biokurą ir komunalines atliekas reformų etapą. Tai faktinė energetinė nepriklausomybė Lietuvos šilumos ūkyje, nes daugiau kaip 90% centralizuotai tiekiamos šilumos gaminama iš vietinio ir atsinaujinančio kuro. Kas toliau? Kaip Lietuvos CŠT sektorius dar galėtų prisidėti tobulinant šalies energetiką? Ko tam reikia? Kas skatina ir motyvuoja pažangą valstybės detaliai reguliuojamame sektoriuje? Apie visa tai, ir ne tik, žvilgsnis iš istorinės retrospektyvos į perspektyvą.
Neretai senų daugiabučių gyventojams šaltasis metų sezonas pirmiausia asocijuojasi su išaugusiomis sąskaitomis už šildymą