VERT 2021-05-05 pranešimas. Kaip, vykdant žemės kasimo, medžių pjovimo darbus, išvengti elektros ar dujų tinklų pažeidimų?

2021-05-06

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), apibendrinusi praėjusiais metais gautą informaciją apie elektros energijos ir gamtinių dujų įrenginių sugadinimus/pažeidimus, konstatuoja, jog nesaugiai vykdant žemės kasimo, medžių pjovimo darbus, želdinių genėjimo darbus ir kitus veiksmus šalia energetikos įrenginių, per 2020 metus daugiau kaip 130 tūkst. vartotojų buvo nutrauktas/sutrikdytas elektros ar dujų tiekimas.

Ekonominės veiklos vykdytojai ar fiziniai asmenys 99% pažeidimų įvykdė AB „Energijos skirstymo operatorius” (ESO) eksploatuojamuose skirstomuosiuose tinkluose (72% – elektros sektoriuje, 28% – dujų sektoriuje), iš kurių daugiausia pažeidimų susiję su vykdomais žemės kasimo, grunto lyginimo, statybos darbais, miškų ir pavienių medžių pjovimo darbais, antžeminių tinkų kliudymais mechanizmais bei transporto priemonėmis.

Pažeidimus įvykdo įvairius statybos rangos darbus vykdančios įmonės, ūkininkai ir fiziniai asmenys, nesilaikydami teisės aktuose nustatytų reikalavimų bei neatsakingai vykdydami darbus ir /ar kitus veiksmus energetikos įrenginių apsaugos zonoje ar šalia apsaugos zonos.

VERT primena:

  • Pažeidę energetikos įrenginius, galite ne tik patys susižaloti ar žūti, bet ir nutraukti elektros ar dujų tiekimą daugeliui vartotojų.
  • Savavališkai vykdydami žemės kasimo darbus, nutraukę/pažeidę inžinerinius tinklus, turėsite kompensuoti tinklų savininkų ir kitų elektros vartotojų patirtus nuostolius: ESO pareikalaus atlyginti visus su elektros ar dujų tinklo remontu ir praradimais patirtus nuostolius, kurie daugeliu atveju siekia nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, o taip pat vartotojams padarytą žalą.
  • Asmuo už padarytą teisės pažeidimą, atitinkantį Administracinių nusižengimų kodekse numatyto administracinio nusižengimo požymius, atsako administracine tvarka pagal šį kodeksą.

Siekiant išvengti elektros ir dujų tinklų pažeidimų, VERT rekomenduoja:

  • Prieš pradedant žemės kasimo ar statybos darbus, privaloma iš anksto pasitikslinti, ar darbų vietoje ir šalia jos nėra inžinerinių tinklų, kuriems nustatyti žemės naudojimo apribojimai (tai galite padaryti čia) ir apsaugos taisyklės (pasitikrinkite čia).
  • Jei požeminių elektros kabelių apsaugos zonose reikia kasti giliau nei 30 cm, prieš pradedant darbus būtina gauti ESO leidimą ir sužinoti tikslią elektros kabelių vietą, daugiau informacijos čia.
  • Prieš žemės kasimo darbų pradžiąšalia dujotiekio vamzdžių būtina gauti leidimą statiniui statyti, suderinti žemės darbų atlikimo aprašą ir iškviesti ESO atstovą, daugiau informacijos čia.
  • Norėdami išsiaiškinti, ar šalia nėra eksploatuojamų inžinerinių tinklų, apsilankykite svetainėje www.geoportal.lt, kurioje galite patikrinti, kokiu atstumu nuo jums aktualios vietos yra nutiesti eksploatuojami inžineriniai tinklai.
  • Prieš kasdami, būtinai sužinokite, kur yra nutiesti požeminiai elektros kabeliai ir dujotiekio vamzdžiai – tai turėtų būti nurodyta jūsų valdomo sklypo plane.
  • Privačių valdų savininkai ir želdinius prižiūrinčios organizacijos, norėdamos genėti želdinius bei kirsti medžius, esančius elektros tinklų apsaugos zonose, apie planuojamus darbus privalo informuoti ir suderinti su skirstomųjų tinklų operatoriumi.
  • Laikytis teisės aktuose nustatytų reikalavimų bei atsakingai vykdyti darbus ir/ar kitus veiksmus energetikos įrenginių apsaugos zonoje ar šalia jos, nerizikuoti savo ar aplinkinių saugumu, planuojamus darbus būtinai suderinti su ESO.

VERT atkreipia dėmesį, kad prieš vykdant bet kokius darbus, o ypač tokius, kurie kelia padidintą pavojų, būtina nustatyti galimus pavojus, įvertinti jų keliamą riziką, numatyti ir įgyvendinti tinkamas prevencines priemones.

TN: tn

Kitos naujienos