Seimo Ekonomikos komitetas remia spartesnį daugiabučių šilumos ūkio atnaujinimą didinant valstybės finansavimą

2022-06-22

2022 m. birželio 22 d., LR Seimo Ekonomikso komiteto pranešimas.

Ekonomikos komitetas trečiadienį pritarė Šilumos ūkio ir Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisoms, numatančioms spartesnį daugiabučių šilumos ūkio atnaujinimą didinant valstybės finansavimą ir nustatant efektyvesnę kainodarą, kad šilumos tiekėjų sukaupti nuostoliai, tiekiant šiluminę energiją, būtų tolygiau įskaičiuojami į šilumos kainą.

Įstatymai iš esmės yra orientuoti į pastatų bendro naudojimo šilumos mazgų atnaujinimą ir jų finansavimą. Ši tikslinė subsidija nebus skirta vamzdynų ar šildymo elementų renovacijai ir keitimui.

Komitetas siūlo maksimalią šilumos punkto atnaujinimo kompensacijos ribą padidinti nuo 30 iki 80 proc. Tai reiškia, kad daugiabučių namų šilumos ūkio pertvarkai būtų galima skirti didesnę valstybės paramą iš valstybės turimų lėšų. 

Gyventojams, taip kaip ir anksčiau, būtų kompensuojamos sąnaudų palūkanos ir renovacijos projektų rengimo išlaidos. 

Įstatymo projektams, kurių iniciatorius yra Seimo narys Kasparas Adomaitis, vieningai pritarė tiek Ekonomikos komitetas, tiek Aplinkos ir Energetikos ministerijos.

Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius teigė, kad kompensacijos ribą padidinus nuo 30 iki 80 proc. šie įstatymo projektai padės spartinti mažąją renovaciją, o tai padės mažinti šiluminės energijos sunaudojimą daugiabučiuose šildymo sezono metu.

Mažoji renovacija padės valstybei sutaupyti ženklią dalį lėšų, kuri yra skiriama kompensacijoms už šildymą gyventojams išmokėti.

Įstatymo projektai įpareigotų namo prižiūrėtojus informuoti gyventojus apie šilumos mazgų būklę, o gyventojai privalėtų priimti sprendimus dėl namo šilumos sistemos atnaujinimo. Pabrėžtina, kad šilumos sistemų renovacijai bus skiriama valstybės parama.

Skaičiuojama, kad, pavyzdžiui, šilumos mazgo pakeitimas 30 butų daugiabučiame name su 80 proc. valstybės parama atsipirktų maždaug per vienus metus.

Lietuva iki 2050 metų planuoja renovuoti 436 tūkst. pastatų, iš kurių 30 tūkst. būtų daugiabučiai.