Seimas svarstys siūlymus spartinti daugiabučių namų šilumos punktų atnaujinimą

2022-05-27

2022 m. gegužės 26 d. LR Seimo pranešimas žiniasklaidai.

Seimas svarstys Šilumos ūkio įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-1678) ir lydimuosius teisės aktus, kuriais siekiama paspartinti mažąją renovaciją ir įgyvendinti daugiabučių namų šilumos punktų atnaujinimo (modernizavimo) projektus. Šiais projektais siekiama užtikrinti šilumos ūkio sektoriaus tvarią plėtrą atitinkantį teisinį reguliavimą, skatinant centralizuoto šilumos tiekimo sistemų dekarbonizaciją ir jų efektyvumo didinimą, bei atliepti daliai Lietuvos gyventojų kylančius iššūkius dėl augančių šildymo energijos kainų. Įstatymo pakeitimus paskatino reikšmingai išaugusios šilumos energijos kainos, kurios visai valstybei kelia užduotį ir užtikrinti maksimalų energijos sistemos efektyvumą, ir ieškoti sprendimų, kurie gali būti įgyvendinami sparčiai, nedelsiant ir su minimaliomis sąnaudomis.

„Jeigu mes sugebėsime išjudinti mažąją renovaciją, tai, visų pirma, bus naudinga daugiabučiams, kurie šiuo metu yra prasčiausios būklės, tai yra mes padedame tiems daugiabučiams, kurie sunaudoja daugiausia energijos, tai bus taikli parama, priešingai negu 0,5 mlrd. eurų kompensacija visai Lietuvai ir tiems, kurie daug moka, ir kurie mažai moka. Maždaug 3 tūkst. daugiabučių šiuo metu yra su senais, neautomatizuotais šilumos mazgais. Preliminariais skaičiavimais, mažoji renovacija galėtų paliesti kelis šimtus tūkstančių gyventojų,“, – pristatydamas siūlymus sakė vienas pataisų iniciatorių Seimo narys Kasparas Adomaitis.

Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisomis (projektas Nr. XIVP-1679) siūloma padidinti paramą mažajai renovacijai – šildymo sistemų atnaujinimui, – kompensuojant ne 30 proc., bet iki 70 proc. priemonių įgyvendinimo kainos.

Šilumos ūkio įstatymo pakeitimais siūloma patikslinti nuostatas, reglamentuojančias, kas turi įvertinti, ar daugiabutis yra neefektyvus, kas priima sprendimus dėl būtinų atnaujinimo darbų atlikimo, kaip sprendžiami kylantys ginčai.

Pasak K. Adomaičio, Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais (projektas Nr. XIVP-1680) siūloma sugriežtinti atsakomybę daugiabučių namų valdytojams: „Nebus to etapo, kai skiriamas tik įspėjimas, bet iš karto bus daugiabučių namų valdytojams skiriama kelių šimtų eurų bauda už tai, kad jie neįgyvendina privalomųjų reikalavimų, ir tai irgi yra labai svarbus dalykas, nes dažnai jie žiūri pernelyg aplaidžiai į savo pareigas, nesilaiko terminų ir savo įsipareigojimų, prižiūrėti daugiabučio namo šildymo sistemas.“

Už Šilumos ūkio įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas po pateikimo vieningai balsavo visi 79 balsavime dalyvavę Seimo nariai. Projektus nuspręsta svarstyti skubos tvarka – birželio 21 dieną.

Kitos naujienos