Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
KREIPIMASIS Į ŠILUMOS TIEKĖJŲ BENDRUOMENĘ
Labai svarbu suprasti, kad išsaugotos ir modernizuojamos Lietuvoje centralizuoto šilumos tiekimo sistemos yra labai vertinga energetinė infrastruktūra, kuri atšiauraus klimato sąlygomis padeda gyventojams be rūpesčių šildyti savo patalpas, turėti karštą vandenį ir kvėpuoti oru, kurio neteršia šalimais iš kamino besiverčiantys dūmai. Kartu tai padeda prasmingai ir švariai sunaikinti miestų atliekas, efektyviai gaminti elektrą, utilizuoti išmetamą į aplinką šilumą ir panašiai. Prie to reikšmingai prisidėjo ir Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija, kuriai vadovavo ilgametis prezidentas Vytautas Stasiūnas.
Sekant pažangiųjų Skandinavijos ir kitų šalių pavyzdžiu, tolimesnis centralizuoto šilumos tiekimo sistemų vystymas turėtų būti siejamas su bendru visos šilumos tiekimo grandinės tobulinimu, turi būti toliau didinamas energetinis ir ekonominis efektyvumas, prisitaikoma prie renovacijos poveikio, atsižvelgiama į pastatų naujus energetinius standartus, vartotojų poreikius ir t. t. Atnaujinant tiek išorines, tiek ir vidines pastatų inžinerines sistemas reikia siekti, kad mūsų vartotojai jaustųsi patenkinti centralizuotu energijos aprūpinimu, o dėl to plėstųsi teikiamų paslaugų rinka ir jų spektras. Reikia pradėti kurti kompleksines energetines sistemas, kurių pagalba būtų tiekiama ne tik šiluma, bet ir vėsuma, surenkama iš vartotojų perteklinė šiluma, kartu generuojama elektra ir t. t. Atliekinės, perteklinės ar saulės energijos centralizuotas panaudojimas ją surenkant, akumuliuojant ir panaudojant šaltuoju laikotarpiu jau tampa įprasta praktika mūsų kaimyninėse šalyse. Išmanieji šilumos tinklai, individuali apskaita ir reguliavimas, galimybė „atiduoti“ perteklinę šilumą motyvuoja vartotojus rinktis centralizuoto energijos tiekimo paslaugas. Kad eiti pažangos keliu būtini ne tik inžineriniai sprendimai ir investicijos, bet ir politikų bei valdininkų supratimas, kuris padėtų sukurti tam palankią reguliacinę aplinką. Visa tai – nauji uždaviniai LŠTA komandai, kuri turės padėti ne tik spręsti einamuosius uždavinius, bet ir tiesti naujus kelius tolimesniam šilumos ūkio vystymui.
Pradėdami naują LŠTA veiklos etapą kviečiame visus, kurie neabejingi Lietuvos šilumos ūkio būklei ir jo ateičiai, drąsiai atsiliepti ir teikti savo nuomonę ar pasiūlymus asociacijai ar tiesiogiai jos vadovams, kaip galėtume padėti spręsti dabartines problemas ir pagerinti centralizuoto šildymo patrauklumą, kokiomis kryptimis turėtų būti vystoma ši ūkio sritis, kokių sprendimų tikitės iš valdžios įstaigų, kaip pakelti šilumos įmonėse dirbančių darbuotojų kvalifikaciją, kokių kompetencijų trūksta ir kokių mokymų reikėtų ir t. t. Mūsų sektoriuje dirbantys žmonės turi jausti, kad dirba labai atsakingą ir prasmingą darbą, už kurį turi būti deramai atlyginama.
Kaip ir kokiomis priemonėmis visa tai galėtume pasiekti? Kviečiame atviram ir dalykiškam bendravimui, nes tai mūsų bendras tikslas. Būsime dėkingi, jeigu pateiksite savo nuomonę iki balandžio 15 dienos, kai planuojame baigti rengti LŠTA tolimesnės veiklos kryptis. Žinoma, konstruktyvių pasiūlymų ar nuomonių lauksime bet kuriuo laiku.
Pagarbiai,
LŠTA Tarybos pirmininkas Mantas Burokas (mantas.burokas@chc.lt)
LŠTA prezidentas Valdas Lukoševičius (valdas.lukosevicius@lsta.lt)
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (info@lsta.lt)
Kitos naujienos

2022 gegužės 18 d. Plungės šilumos tinklai organizavo naujos šiluminės trasos eksploatacijos pradžios minėjimo renginį. Renginio metu nukirpta simbolinė juosta, kuri reiškia naujos šilumos tiekimo trasos, sujungiančios Mačernio ir Lentpjūvės katilines.
Europos Sąjungai planuojant šiais metais dviem trečdaliais sumažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovas Virgilijus Poderys tokias galimybes vertina atsargiai.

Vyriausybė pritarė Gamtinių dujų įstatymo pataisoms, įteisinančioms galimybę atsisakyti gamtinių dujų tiekimo iš valstybių, keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui ir nacionalinio saugumo interesų užtikrinimui.

Gegužės 13 d. AB „Šiaulių energija“ lankėsi visuomeninio Latvijos radijo žinių žurnalistė, kuri domėjosi daugiabučių namų renovacijos sistema Lietuvoje bei mūsų, kaip Šiaulių miesto savivaldybės paskirto atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo administratoriaus, pasiektais rezultatais Šiaulių mieste ir sėkmės istorijomis. Susitikimo metu buvo aptarti daugiabučių namų renovacijos klausimai: paramos sistema, programos įgyvendinimo sąlygos, renovacijos nauda ir gyventojų lūkesčiai atnaujinus pastatą.