Mišri saulės elektrinės sistema – Lietuvoje dar naujiena

2022-05-27

Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA)

Nuo 1999 metų medienos apdirbimo srityje sėkmingai dirbanti UAB „ASAJA“ kartu su Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) sėkmingai įgyvendino du 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos projektus.

Pagrindinė įmonės veikla – medžio apdirbimas. Įmonė sėkmingai vystoma ir orientuojama į naujas veiklas, nuolat didinama gamyba ir plečiamas pagamintos produkcijos asortimentas. Dalis pagamintos produkcijos parduodama Lietuvoje, o didžioji dalis eksportuojama į Suomiją ir kitas šalis.

Didėjant gamybos apimtims, nuosekliai didėja ir įmonės elektros energijos vartojimas. Siekdama sumažinti gamybos sąnaudas bei didinti produkcijos konkurencingumą, įmonė investavo į atsinaujinančius energijos išteklius, kurie pastebimai sumažins energijos įmonės vartojimo sąnaudas.

Pirmojo projekto – „Energijos išteklių vartojimo mažinimo galimybių nustatymas UAB „ASAJA“ – įgyvendinimo metu buvo atliekamas UAB „ASAJA“ energijos vartojimo auditas, identifikuotos energijos vartojimo apimtys, sąnaudų rodikliai, identifikuotos organizacines ir technines priemonės, padėsiančios efektyviai naudoti energiją ir sumažinti įmonės išlaidas energijai.

Antrojo projekto – „AEI naudojančių energijos gamybos pajėgumų įrengimas UAB „ASAJA“ – įgyvendinimo metu buvo įrengta 200 kW galios saulės elektrinė. Projektui, įgyvendinamam pagal ES investicijų veiksmų programos 4 prioriteto „Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas“ priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“, iš Europos regioninės plėtros fondo buvo skirtas 113.879,99 Eur finansavimas.

„Verslo atstovai vis aktyviau stengiasi dalyvauti taip vadinamos „žiedinės sistemos“ įgyvendinime. Tai – ne tik energijos gamyba, bet ir jos saugojimas, „žaliojo“ kuro gamyba. Alternatyvių energijos šaltinių vystytojai kuria sistemas, apimančias visą ciklą, o tai – ne tik saulės gaminama energija, bet kitos alternatyvios energijos gamybos rūšys, tokios kaip vėjo jėgainės, šilumos siurblius naudojančios sistemos ir panašiai. Jau pradedamas taikyti išmanaus elektros energijos paskirstymas vartotojams, diegiamos automobilių pakrovimo stotelės, geoterminio šildymo sistemos, šilumos ir elektros energijos saugyklos. Ateitį matome, gaminant energiją sisteminiame daugiakomponenčiame modelyje – saulė-vėjas-oras-vanduo-žemė“, – teigia LVPA Verslo tvarumo projektų skyriaus vedėja Gintarė Kucaitytė.

„Objekte sumontuota mišri saulės elektrinės sistema, kurioje dalis reflektorių sumontuota ant įmonės stogo, kita – ant mobilių sistemų, sekančių saulės raidos kelią, dar nėra dažna Lietuvoje. Suprantama, ji – nepigus malonumas, reikalaujantis papildomų investicijų, todėl ES struktūrinių fondų parama padeda kompensuoti dalį projekto išlaidų. Europoje tokios sistemos – jau ne naujovė. Taip, jos padidina saulės jėgainių pajėgumus, tačiau ir jų priežiūra, ir sąnaudos yra pastebimai didesnės. Šis pavyzdys paskatins kitus šalies ūkio subjektus praktiškai įvertinti sistemos efektyvumą ir ekonomiškumą“, – sako LVPA Projektų rizikos prevencijos centro vadovas Algirdas Vaidotas.

„Lietuvoje, deja, negalime labai pasidžiaugti dažnais saulės spinduliais, todėl ryžomės investuoti į pažangesnę – mišrią saulės elektrinės sistemą. Naujas objektas veikia. Tiesa, apie jos našumą ir rezultatus kol kas kalbėti dar anksti. Nebuvo dar tos saulės, o apie rezultatus daugiau pasakyti galėsime, atsivertę kitų metų kalendorių, praėjus pilnam metų ciklui. Tikimės, kad investicija pasiteisins ir galėsime pasigaminti 35,5 proc. įmonės metinio energijos suvartojimo kiekio“, – sako UAB „ASAJA“ komercijos direktorius Giedrius Malinauskas.