Efektyvus šilumos vartojimas

2021-06-21

Straipsnis publikuotas 2021-06-18 laikraštyje „Plungė”

Nors lauke vasara, bet artėjantis šaltasis sezonas kasmet kelia tą patį klausimą: kokiomis priemonėmis pastatuose taupyti šilumą ir jai išleidžiamas lėšas? Tai aktualu visiems uždarosios akcinės bendrovės Plungės šilumos tinklai vartotojams – daugiabučiams namams, privačioms įstaigoms, savivaldybės įmonėms, individualių namų savininkams.

Siekti efektyvesnio šilumos ir karšto vandens vartojimo, energijos taupymo, o kartu mažesnių išlaidų šilumos energijai, galima visuose pastatuose, nepriklausomai nuo jų paskirties. Pagrindinis būdas, leidžiantis išsiaiškinti šilumos suvartojimo rodiklius ir pastato efektyvumą, – energijos vartojimo auditas. Audito metu įvertinamas esamas energijos suvartojimo lygis ir galimybės jį sumažinti. Audituojant nustatomi labiausiai energijos vartojimui imlūs procesai ir pasiūlomos ekonomiškai pagrįstos energijos sutaupymo priemonės. Norint atlikti tokį auditą reikia kreiptis į atestuotus ekspertus, kurie atliks kompleksinę analizę. Tuomet, žinant realią padėtį pastatuose, galima pritaikyti efektyviausias priemones, kurios sumažins šilumos energijos vartojimą.

Didžiausią efektyvumą taupant šilumą leidžia pasiekti kompleksinė senų pastatų renovacija. Jos metu apšiltinus pastatų išorę, sutvarkius pastatų šildymo, karšto vandens ir vėdinimo sistemas, modernizavus šilumos punktą, galima ženkliai sumažinti šilumos suvartojimą. Tačiau šis procesas užtrunka ilgiau, o siekiant gyventi taupiau jau šiandien, galima imtis priemonių, kurios padeda mažinti energijos suvartojimą, kartu ir mokėjimus už šilumą, belaukiant renovacijos. Šios priemonės yra pigesnės ir greičiau atsiperka. Šiuo metu apie 20 procentų UAB Plungės šilumos tinklų vartotojų turi įrengtus senus elevatorinius šilumos punktus. Skaičiuojama, kad įrengus automatizuotą šilumos punktą ir subalansavus vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas, įrengus individualią apskaitą ir reguliavimą, galima sutaupyti iki 30 procentų šilumos.

Šildymo ir karšto vandens sistemų subalansavimas pastatų viduje užtikrina efektyvesnį šilumos vartojimą. Nesubalansuotomis šildymo sistemomis patalpų radiatorius pasiekiantis termofikacinis vanduo būna skirtingos temperatūros. Arčiau šilumos punkto esantys radiatoriai gauna aukštesnės temperatūros vandenį, o esantys toliau – vėsesnį, todėl radiatoriai šyla netolygiai ir suvartojama daugiau šilumos. Tas pats ir su karšto vandens sistema, kai skirtingose pastato vietose per čiaupus bėga skirtingos temperatūros karštas vanduo.

Centrinę šildymo sistemą galima pritaikyti ir saviems poreikiams. Tam reikia įrengti individualią šilumos reguliavimo ir apskaitos sistemą: termostatinius ventilius, šilumos daliklius bei išmanųjį vienalaikį rodmenų nuskaitymą. Taip modernizuota sistema leidžia atskirose patalpose nustatyti ir palaikyti norimą temperatūrą bei tiksliai paskirstyti suvartotą šilumos energiją. Šildymas tampa efektyvesnis ir komfortiškesnis, o energijos suvartojimas ir sąskaitos už šildymą mažesnės.

Tiek gyventojai, tiek įmonės ar visuomeninių pastatų savininkai gali įgyvendinti dar paprastesnes taupymo priemones. Galima pakeisti senus langus šiuolaikiniais, įstiklinti balkonus. Ruošiantis žiemai būtina patikrinti ir tvarkyti langų ir durų rėmus, stengtis sumažinti tarpus tarp varčios ir staktos. Šildymo sezono pradžioje reikia patikrinti, ar radiatoriuose neliko oro. Jį būtina išleisti per tam skirtus ventilius, nes dėl šildymo sistemoje esančio nors ir nedidelio oro kiekio nevisiradiatoriai šils vienodai.

UAB Plungės šilumos tinklų administracija