Nacionalinė šilumos energetikos technologijų platforma

Euroheat & Power

EFIEES

World Energy Council

„Vilniaus energija“: vienašališko Tikrinimo komisijos tyrimo išvados – sufabrikuotos

2016-10-13

Valstybinės institucijos, kurios ilgus metus puolė „Vilniaus energiją“, dabar, Vilniaus šilumos ūkio nuomos sutarčiai artėjant prie pabaigos, nutarė apjungti pajėgas ir suaktyvinti įmonės persekiojimo procesą. Susidaro įspūdis, kad prasidėjo paskutinis spektaklio, kuriuo siekiama nusavinti privačias „Vilniaus energiją“ valdančios Prancūzijos kompanijos „Veolia“ investicijas, veiksmas.

Neabejotina, kad suaktyvėjusiam persekiojimui, kurį demonstruoja institucijos, įtakos turėjo ir „Veolia“ sprendimas ginti savo investicijas – kreiptis į tarptautinį investicinių ginčų arbitražą (ICSID) Vašingtone dėl investicinio ginčo prieš Lietuvos Respubliką nagrinėjimo. 

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) suformuota Tikrinimo komisija prieš pat Seimo rinkimus be jokio pagrindo paskelbė, esą „Vilniaus energija“ į šilumos kainą nepagrįstai įtraukė daugiau nei 24,3 mln. eurų. Tai – netiesa. 

„Vilniaus energija“ dirba griežtai laikydamasi tiek Lietuvoje galiojančių įstatymų, tiek bendrovės veiklą reguliuojančios VKEKK nutarimų. Būtent todėl Tikrinimo komisijai nepavyko rasti realių įmonės nusižengimų. Juos komisijai teko išrasti – tiek pats tikrinimo procesas, tiek gautos išvados yra sufabrikuoti. 

Tikrinimo komisija, siekdama savo tikslų, tyrimui naudojo tik dalį duomenų, o dalimi rodiklių piktavališkai manipuliavo. Komisija taip pat išrado naują metodologiją, pagal kurią be jokio teisinio pagrindo atgaline tvarka perskaičiavo „Vilniaus energijos“ sąnaudas. Šios Tikrinimo komisijos „analizės“ rezultatas – nesąžiningas bendrovės sąnaudų sumažinimas atgaline data ir žemiau lygio, kurį VKEKK pati nustatė dar 2010 metais.

Vilniui pritaikytas sąnaudų lygis tapo daugiau nei dukart mažesnis nei analogiškų sąnaudų lygis Kaune. Kyla klausimas – kokios tokio skirtingo elgesio su įmonėmis priežastys? 

Tikrinimo komisija taip pat nusprendė „Vilniaus energijai“ nustatyti išskirtinai jai taikytiną biokuro rinkos kainą. Nutarta, kad ši individuali kaina „Vilniaus energijai“ yra mažesnė nei visoms kitoms įmonėms Lietuvoje taikoma vieninga biokuro rinkos kaina. 

Siekdama nukreipti dėmesį nuo fakto, kad išvados buvo sufabrikuotos, VKEKK pažėrė „sensacingų“ detalių apie golfą, sporto klubus, egzotiškas keliones, už kurias esą sumokėjo šilumos vartotojai. Tai – netiesa. Visos šios išlaidos buvo dengiamos iš „Veolia“ pelno. 

Vadovaujantis Šilumos ūkio įstatymu, VKEKK iš anksto tvirtina ilgalaikes (bazines) šilumos kainas 3-5 metų laikotarpiui. Į šilumos kainą, VKEKK penkeriems metams patvirtintą dar 2010 metais, „Vilniaus energija“ niekaip negalėjo įtraukti jokių sąnaudų, patirtų 2012-2014 metais. 

Šilumos tiekimo įmonės pačios šilumos kainos nei auginti, nei mažinti negali – kainą reguliuoja VKEKK. Lietuvoje galiojanti kainodaros sistema visiškai apsaugo šilumos vartotojus nuo nepagristų sąnaudų įtraukimo į šilumos kainas. Jeigu šilumos tiekėjo faktinės sąnaudos yra didesnės negu VKEKK nustatytas lygis ilgalaikiame šilumos tarife, jos turi būti dengiamos iš įmonės pelno. 

„Vilniaus energija“ ir ją valdanti „Veolia“ kategoriškai nesutinka su Tikrinimo komisijos „išvadomis“. Kompanijos yra pasirengusios nuo pasekmių, išplaukiančių iš šių „išvadų“, gintis visomis prieinamomis teisinėmis priemonėmis.

UAB  UAB "Vilniaus energija" 2016 m. spalio 13 d. pranešimas spaudai (53.00 KB)

Daugiau informacijos: Nerijus Mikalajūnas, „Vilniaus energijos“ atstovas spaudai, +370 685 20513, nerijus.mikalajunas@veolia.com

Grįžti į naujienų sąrašą