Nacionalinė šilumos energetikos technologijų platforma

Euroheat & Power

EFIEES

World Energy Council

„Vilniaus energija“: VŠT vienašališkai įsigytos „ekspertinės“ paslaugos – nepriimtinos

2016-07-13

„Vilniaus energijos“ vertinimu, savivaldybės įmonė „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT), sąmoningai ignoruodama šilumos ūkio nuomos sutartį, mėnesių mėnesius primygtinai reikalavo pakeisti sutarties sąlygas, kad galėtų vienašališkai skirti „nepriklausomą“ ekspertą. Nuomos sutartyje numatyta, kad ekspertas reikalingas Vilniaus šilumos ūkio būklei įvertinti.

„Vilniaus energiją“ valdančios „Veolia“ grupės viceprezidentės Rytų ir Vidurio Europai Malikos Ghendouri teigimu, VŠT reikalavimas suteikti jai teisę vienašališkai išsirinkti ekspertą prieštarauja nuomos sutarties sąlygoms ir yra neobjektyvus. Tuo tarpu „Vilniaus energija“ geranoriškai stengėsi rasti būdą tokio eksperto paslaugoms įsigyti abiem pusėms palankiomis sąlygomis ir sprendė, kaip patenkinti šį nepagrįstą VŠT reikalavimą.

 „Nuomos sutartis pasirašyta tam, kad šalys išvengtų nesąžiningo elgesio, kurį šiandien demonstruoja VŠT. VŠT ignoravo „Vilniaus energijos“ geranoriškas pastangas rasti neutralų būdą šalims bendrai susitarti dėl nepriklausomo eksperto. Būtent toks kelias numatytas nuomos sutartyje,“ – sakė M. Ghendouri.

Nepaisant „Vilniaus energijos“ pastangų rasti abiem pusėms priimtiną būdą VŠT sukeltoms problemoms spręsti, VŠT vienašališkai skyrė techninį ekspertą, kuris įvertintų Vilniaus šilumos ūkio būklę. Pasirinktas „Elektrėnų energetikos remonto“ ir „Inspektos“ konsorciumas. Be to, VŠT primygtinai reikalavo, kad šis vienašališkai pasirinktas ekspertas atliktų sutartyje numatyto bendrai pasirinkto nepriklausomo eksperto funkcijas.

 „Vilniaus energija“ laiko šį VŠT vienašališką veiksmą neteisėtu. Įmonės vertinimu, VŠT sąmoningai nesilaiko sutartinių įsipareigojimų „Vilniaus energijos“ atžvilgiu. Tokiais veiksmais VŠT taip pat rodo nepagarbą savo įsipareigojimams tarptautiniam investuotojui – „Veolia“ grupei.

 Anot M. Ghendouri, „Vilniaus energija“ pasirengusi ieškoti kompromiso ir yra atvira sprendimams, kurie užtikrintų nešališką pirmininkavimą ir neutralų bendro ekspertinių paslaugų įsigijimo procesą. Vakar „Vilniaus energija“ pateikė VŠT dar vieną konkretų pasiūlymą.

 „Siūlome sprendimą, kuris leistų pasirinkti nepriklausomą ekspertą taip, kaip numatyta nuomos sutartyje – bendru sutarimu“, - teigė M. Ghendouri.

 „Vilniaus energija“ siūlo nedelsiant sudaryti naują pirkimo komisiją, kuris šalims priklausytų lygiomis dalimis: 50 proc. valdymo ir sprendimo teisių priklausytų „Vilniaus energijai“ ir 50 proc. – VŠT. Tokia tvarka leistų išsklaidyti VŠT nuogąstavimus, įskaitant tuos, kurie kyla dėl Viešųjų pirkimų įstatymo. „Tikimės, kad VŠT nedels priimti šį pasiūlymą, kad galėtume bendru sutarimu skirti ekspertą, nieko nelaukdami,“ sakė M. Ghendouri.

 Bendrovė „Veolia“ pažymi, kad šių metų kovo mėnesį Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas žiniasklaidai pareiškė, kad „Vilniaus šilumos tinklai vienašališkai paskelbs konkursą, ekspertą pasamdys, o tada turbūt vėliau laukia Vilniaus arbitražas, kuriame bus bandoma įrodyti, kad atlikta ekspertize reikia vadovautis tolimesnėse procedūrose“. Pasak jo, dėl to Nuomos sutarties nuostatos nebus tiesiogiai pažeistos: „Kai bus atlikta šilumos tinklų ekspertizė, mes ją teiksime susipažinti „Vilniaus energijai“ ir „Veolia“. Jie nesutiks ir turbūt keliausime į Vilniaus arbitražą ir šiuo atveju jis pripažins, kad ekspertizė buvo atlikta tinkamai“, - teigė vicemeras.

 Akivaizdu, kad VŠT ištisus mėnesius planavo priversti „Vilniaus energiją“ sutikti su VŠT vienašališkai įsigytomis eksperto paslaugomis, taip pažeisdama aiškiai nurodytą nuomos sutarties reikalavimą, kad tokį ekspertą šalys turi skirti „bendru sutarimu“.

„Veolia“ grupė yra pasaulinė tvaraus resursų valdymo lyderė. Daugiau nei 179 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje turinti grupė teikia energetikos, vandens tiekimo ir atliekų tvarkymo paslaugas miestams, gyventojams ir įmonėms. Įgyvendindama tris viena kitą papildančias veiklas „Veolia“ padeda plėtoti išteklių naudojimo galimybes ir saugo turimus resursus.

 2014 metais „Veolia“ 96 mln. žmonių tiekė geriamą vandenį, rūpinosi 60 mln. gyventojų nuotekų sistemomis, pagamino 52 mln. MWh energijos ir 31 mln. tonų atliekų pavertė nauja energija. „Veolia Environnement“ (listinguojama Paris Euronext; VIE) konsoliduotos pajamos 2014 metais sudarė 24,4* milijardo eurų.

Grįžti į naujienų sąrašą