Nacionalinė šilumos energetikos technologijų platforma

Euroheat & Power

EFIEES

World Energy Council

A. JANUKONIS "VISUOMENEI SVARBIŲ PROJEKTŲ ĮVERTINIMAS"

2013-10-28

Politinė klaida, staiga išauginusi elektros kainą Lietuvos vartotojams, netruko išlįsti į dienos šviesą. Laiko tarpas nuo klaidingo veiksmo iki akivaizdžių pasekmių buvo trumpas. Tokios klaidos – ne pačios žalingiausios energetikos sistemai ir ūkiui. Žymiai pavojingesnės klaidos, kurių pasekmės yra tvarios ir ištaisymui nepasiduodančios.

Elektros kainos istorija tapo akivaizdžiu energetinės klaidos pavyzdžiu. Panašių istorijų šių dienų energetikoje ir kitose šalies ūkio srityse yra apstu. Deja, ne visos jos tokios ryškios ir plika akimi matomos. Būtent todėl svarbu blaiviai įvertinti Lietuvos ūkyje jau įgyvendintus projektus, pasimokyti iš senų klaidų ir jų nebekartoti. Būtina atidžiai peržiūrėti šiuo metu vykdomus ir tik planuojamus įgyvendinti reikšmingus valstybinius projektus. Reikia aiškiai atsakyti į esminius klausimus: ar projektai racionalūs, ar vienas kitam neprieštarauja, ar atneš naudos valstybei ilgalaikėje perspektyvoje? Skaudžių pasekmių ir finansinės žalos ateityje įmanoma išvengti tik pasvėrus projektų efektyvumą, aiškiai įvardinus visus už ir prieš, o svarbiausia – turint prioritetus.

Artimiausiu metu pateiksiu svarbiausių ūkio projektų – jau įgyvendintų, šiuo metu vykdomų ir ketinamų diegti – apžvalgą ir įvertinimą. Pagrindiniu vertinimo kriterijumi atrenkant projektus taps potenciali ilgalaikė žala arba nauda visuomenei. Čia vietą ras ne tik energetiniai projektai. Tarp klaidų, iš kurių galima mokytis – ne tik valstybės investicijos į rezervinį Elektrėnų elektrinės bloką, bet ir pramogų arenų statybos, Pagirių šiltnamio ar Giraitės šaudmenų saugyklos projektai.

Tarp šiuo metu vykdomų projektų didžiausią nerimą kelia nuostoliams pasmerktas SGD terminalas ir su juo susijusių galimų energetinių klaidų grandinė.

Ar tikrai blaivi mintis Lietuvos dujų jungtis su šiuo kuru nedisponuojančia Lenkija?

Bene didžiausia finansinė grėsmė Lietuvai iki šiol išlieka atominės jėgainės statybų klaustukas.

Įvertinimo sulauks ir tokie projektai, kaip elektros jungtys su Švedija ir Lenkija, „Lietuvos dujų“ išskaidymas, dujų saugykla, biokuro birža, Vilniaus šilumos tinklų koncesija, energijos iš atliekų jėgainė Klaipėdoje, skalūnų dujų gavyba, saulės energetikos plėtros projektas, Kruonio HAE plėtra, kooperatyvas „Liet. Pienas“.

Apie visa tai išsamiai – jau netrukus.

Daugiau informacijos interneto svetainėje www.andriusjanukonis.lt

Grįžti į naujienų sąrašą